Tesla n. p. Přelouč, 1959/61
Radiopřijímač - šestiobvodový superhet pro příjem na DV, SV ve dvou podrozsazích, KV 16,7 - 27,3 a 27,3 - 51,7 m, desetiobvodový pro příjem na VKV OIRT, osazený elektronkami ECC85, ECH81, 2x EBF89, EAA91, ECC83, EL84, EM80, EZ80, pro napájení ze střídavé sítě. Pro DV a SV rozsahy je v rádiu vestavěna otočná feritová anténa a vypínač externí antény, pro všechny AM rozsahy pak plynule proměnná šířka pásma prvního mf filtru spojená s knoflíkem korekce výšek a jednoduché AVC. Při příjmu na VKV je napětí AVC pro ECC85 a ECH81 odebíráno z mřížkového obvodu omezovače, kde vzniká průchodem mřížkového proudu záporné napětí a automaticky se tak zajistí, že AVC začne působit až ve chvíli, kdy omezovač omezuje. Dále je přítomno automatické omezení šumu, kdy demodulátor začíná pracovat až od určité úrovně signálu. Při slabých signálech je dále připojena tónová clona tvořená kondenzátorem a diodou ve druhé EBF89, která funguje jako spínací. Při slabém signálu je dioda otevřena pomocným napětím a teprve od určité úrovně signálu je toto napětí překonáno záporným napětím z detektoru, dioda se uzavře a kondenzátor odpojí. Nízkofrekvenční část je vybavena fysiologickou regulací hlasitosti, korekcemi basů a výšek a třemi tónovými rejstříky (jen stupňovitě omezují přenos basů). Koncový stupeň s jednoduchou zpětnou vazbou, tři reproduktory - jeden kulatý širokopásmový a dva malé kulaté výškové v rozích skříně.
Šasi bylo použito také v gramorádiu 1007A Allegro a hudebních skříních Supraphon LE650 a Tesla 1107A Copélia. Variace a z ní odvozené hudební skříně se vyznačují skvělým zvukem, na kterém má podíl nejen poctivě řešená nf část, ale taky dobře akusticky navržená skříň. Výškové reproduktory v rozích zajišťují rovnoměrný přednes výšek v celém prostoru okolo rádia, které ale kromě výšek dokáže i důkladně zabasovat. Tónové korekce jsou plnohodnotné, stejné konstrukce jako v hifi zesilovačích, lze jimi basy a výšky i přidat, ne jen ubrat jako u jednoduchých clon, které používala Tesla Bratislava.
Rádio jsem zakoupil v roce 2021 na setkání HRČS asi za 300 Kč s cílem jej spravit a v rámci průzkumu trhu následně prodat na aukru. Nebylo v úplně špatném stavu, na skříni bylo pár oděrek. Rádio jsem vyčistil, vyměnil jsem hnědé kondenzátory a sladil VKV část. To je u lampových rádií dnes skoro vždycky nutné, ještě jsem nenarazil na rádio, které by nemělo rozladěnou mezifrekvenci a hlavně poměrový detektor. Na VKV jednotce jsem vytočil trimr vstupního obvodu na minimální kapacitu, výrazně tím vzroste citlivost při zrcadlovém příjmu. Rádio pak chytá v rozsahu 87,5 - 94,5 MHz, citlivost je slušná i v porovnání s moderními přístroji, na kus drátu jsem doma zachytil asi deset stanic v plné kvalitě. Lak skříně jsem vyspravil, místo poškozených původních knoflíků, které se špatně shánějí, jsem osadil knoflíky z nějakého cizího rádia, vzhledově ale nijak neurážely. Přístroj jsem nějakou dobu běžně provozoval a pak na podzim 2022 hodil na aukro s patřičně lichotivým popisem. Prodal se za krásných 362 Kč, čímž mé iluze o finančním přilepšování prací v oboru staré radiotechniky uhasly.