Tesla 805A Filharmonie

Tesla Přelouč, 1958/59

Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech VKV OIRT, DV, SV ve dvou podpásmech, KV 13 - 25 a 25 - 53 m a pro reprodukci z gramofonu, osazený elektronkami ECC85, ECH81, 2x 6F31, 2x 6B32, 2x 6CC41, 2x PL82 a EM80, pro napájení ze střídavé sítě. Otočná feritová anténa na SV, možnost použít VKV dipól jako anténu pro AM pásma, elektronový indikátor vyladění. Fysiologická regulace hlasitosti, tónové korekce, dvojčinný koncový stupeň v ultralineárním zapojení, selenový usměrňovač, šest reproduktorů - jeden 27cm kulatý širokopásmový, tři oválné pro středy a výšky a dva elektrostatické výškové.

Jediný elektronkový radiopřijímač Tesla zařazený do kategorie "luxusní". Některé kusy nemají osazeny elektrostatické reproduktory. Šasi vychází z typu Hymnus, vysokofrekvenční část je skoro stejná, ale nízkofrekvenční je nákladněji provedená (dvojčinný koncový stupeň). Šasi bylo použito i v hudebních skříních Semiramis, Ametyst Sektor a Viola.

Rádio jsem dostal na podzim 2024 na opravu. Stačilo provést standardní úkony - vyčistit, namazat přepínače a potenciometry, vyměnit některé kondenzátory. V tomto rádiu jsou použité hermetické svitky v kovovém pozdře, které jsou stále v perfektním stavu, bohužel nejsou zdaleka na všech pozicích. Elektrostatické reproduktory skoro nehrají, což je obvyklé - o opravu jsem se u jiných přístrojů už dříve pokoušel, ale nepovedlo se mi to. Dále byl problém s přepínačem pásem, kdy klávesa pro VKV při stisknutí jiné klávesy nevyskakovala. Nakonec jsem zjistil, že pružinky pod klávesami mají různou sílu a pod VKV klávesou byla zrovna pružinka dost slabá. Stačilo ji vzít z přepínače feritové antény, který má málo doteků a stačí u něj i slabá pružina. Do rádia jsem dále osadil VKV konvertor sestavený z polské stavebnice. Skříň jsem vyleštil lihem, levá strana měla lak sežraný od slunka, tak jsem jej oživil nátěrem zředěným nitrolakem. Logo jsem vyleštil tempem.

Po opravě rádio pěkně fungovalo, zvuk je opravdu výborný, rádio má hluboké podání basů a díky výkonnému koncovému stupni a velkému reproduktoru umí hrát i dost hlasitě, aniž by utrpěla čistota zvuku. Po cca čtvrthodině provozu ale rádio začalo bručet. Zjistil jsem zvýšený klidový proud koncového stupně. Obě PL82, které byly v rádiu původní, nasazovaly mřížkový proud. Vyhrabal jsem tedy další PL82 ze zásob a jal se zkoušet. Z asi dvaceti kusů se mi nakonec povedlo sestavit dva páry, které byly dobré. Zbytek elektronek buď taky trpěl mřížkovou emisí a nebo byl slabý. Po osazení dobrého páru už rádio fungovalo dobře, jen po zapnutí chvíli lehce bručí, než se klidové proudy obou elektronek srovnají. Citlivost je výborná na všech pásmech.