TESLA n. p. Liberec, 1966/69.
Kotoučový dvoustopý monofonní magnetofon osazený germaniovými tranzistory. Napájení z 6 ks článků R20, externího zdroje 12V, příp. síťového zdroje AYN402 pro umístění do prostoru pro baterie, který umožňuje napájení ze střídavé sítě 120 nebo 220V. Rychlost 4,76 a 9,53 cm/s, ovládání všech funkcí tlačítky. Stejnosměrný elektrodynamický motorek s odstředivým regulátorem otáček s tranzistorovým zesilovačem, přepínání rychlostí se děje pomocí mezikola s dvojím průměrem. Při převíjení se motorek připojí na plný výkon. Ručkový měřicí přístroj jako indikátor vybuzení při nahrávání a stavu baterie při ostatních funkcích. Potenciometr hlasitosti je při nahrávání použit jako regulátor nahrávací úrovně. Tónová clona, hlasitý příposlech při nahrávání regulovaný samostatným potenciometrem, nf koncový stupeň s transformátory, výstupní transformátor slouží zároveň jako chladič pro koncové tranzistory. Tlačítko triku (nahrávání do záznamu bez předchozího smazání). Vstup pro mikrofon a radiopřijímač s diodovým výstupem, výstup pro reproduktor 4 ohm. Vestavěný eliptický reproduktor. Plastová skříňka s odnímatelným průhledným krytem, unašeče se západkami pro zajištění kotoučů při provozu ve svislé poloze, sundavací kryt páskové dráhy, kovové odnímatelné madlo na přenášení. Eloxovaná stupnice pro odhadnutí zbývající hrací doby pásku. Průměr cívek max. 10 cm s krytem nebo 13 cm bez krytu.
Magnetofon byl ve své době dosti oblíbený, dal se použít jak na výlety, tak třeba v autě. Používali jej i hudebníci, například Jaromír Nohavica si na něj v dětství údajně nahrával vlastní skladby, aby se mohl slyšet. Magnetofon se hodil i pro reportáže. Pro náročnější použití vznikla verze K71 s různými úpravami (celostopý záznam, rychlost 19 cm/s, záznamová automatika, dálkové ovládání apod.). Nástupcem Uranu byl ANP404 Pluto, lišící se zejména elektronickou regulací otáček a vyráběný do roku 1971. Pak už bateriové kotoučové magnetofony nebyly vyráběny, nahradily je magnetofony kazetové.
Slabým místem konstrukce je motorek a jeho regulace. Motorek je zvláštního provedení, rotor nemá železné jádro, je tvořen jen samonosnou cívkou, která rotuje kolem kovového jádra. Na hřídeli je odstředivý regulátor se závažíčkem, který přes tranzistor spíná napájení motorku. Častou vadou motorku je hlučný chod způsobený přidřenými ložisky, dále pak opotřebení kartáčků nebo omačkané gumové mezikolo, někdy se vyskytuje rušení od regulátoru pronikající do nf zesilovače. Opravy jsou problematické, motorek se špatně rozebírá, výrobce přikazoval výměnu kus za kus. Můj magnetofon naštěstí žádnou z těchto závad netrpí.
Můj kus jsem získal na jaře 2014 na sběrném dni severně od Plzně. Magnetofon byl dosti špinavý, chyběla část hliníkové lišty pod cívkami, horní kryt byl prasklý a naleptaný od nějakého ředidla, poleptané je také průhledné víko. Jinak byl magnetofon kompletní a v prostoru pro baterie se nacházel síťový zdroj AYN402. Zvědavost mi nedala a zkusil jsem magnetofon zapnout, i když jsem neměl po ruce žádný pásek. K mému překvapení všechny mechanické funkce správně pracovaly a motorek běžel tiše a stabilně. Bohužel, když jsem doma založil pásek, magnetofon se ukázal jako zcela němý, takže rozebrání a zničení původní plomby z výroby bylo nevyhnutelné. Magnetofon jsem důkladně vyčistil, na desce signálové části bylo vysypané nějaké vápno nebo co a v kombinaci s vlhkostí to způsobilo užrání vývodů několika součástek. Po opláchnutí a výměně poškozených součástek magnetofon funguje, pouze se po spuštění přehrávání chvíli ozývá silný praskot, po příčině jsem zatím nepátral. Také chrastí potenciometr hlasitosti. Po mechanické stránce stačilo magnetofon lehce namazat, ošetřit řemínky, které jsou původní a dobré, a seřídit rychlost, což jsem provedl axiálním posuvem motorku v jeho držáku. Po opravě magnetofon celkem slušně funguje, kvalita reprodukce je poměrně dobrá i na vestavěný reproduktor, rychlost posuvu je ku podivu zcela stabilní.
Tento magnetofon se podle mě docela povedl, jedná se o malý sympatický přístroj a funkčnost je s ohledem na rok výroby a předpokládané využití dobrá. Někdy se lze setkat s názorem, že se jedná o kopii magnetofonu Uher Report 4000, který je vzhledově trochu podobný, nicméně konstrukčně se jedná o zcela odlišné přístroje. V té době byl prostě tento vzhled magnetofonů módní a vyskytuje se u mnoha různých značek.
Magnetofon v chodu lze vidět na videu.