TESLA n. p. Přelouč, 1968/70.
Kotoučový čtyřstopý magnetofon osazený tranzistory pro cívky do průměru 15 cm. Rychlosti 4, 9 a 19 cm/s přepínatelné jen při vypnutém přístroji. Přítlačná kladka ovládaná elektromagnetem. Možnost stereofonního záznamu a přehrávání, kopírování ze stopy na stopu. Ruční řízení záznamové úrovně se společným indikátorem vybuzení pro oba kanály. Stereofonní koncový zesilovač s tónovými korekcemi. Bez reproduktorů.
Tento magnetofon je nejvybavenějším zástupcem řady B4. Jeho konstrukce je poměrně bytelná. Problematickým místem jsou přepínače záznamu a snímání, které jsou velmi složité, je k nim špatný přístup a rády oxidují. Pokud se v magnetofonu někdo vrtal, může být poškozená kabeláž, která je také dost složitá. Jinak při opravě postupujeme jako u každého magnetofonu.
Magneťák jsem zakoupil v roce 2011 z toho důvodu, že se mi líbí a pěkně se doplňuje se zesilovačem MUSIC30. Krom toho jeho chodové vlastnosti jsou velmi dobré. Můj kus si někdo vytunil. Skříň je zbavená madla a krycí sklíčka kontrolek jsou nahrazena jiným typem. Myslím, že to vzhledu přístroje prospělo. Nehrál jeden kanál a neukazoval indikátor vybuzení. Nefunkčnost kanálu byla způsobena vyschlým elektrolytem hned na vstupu snímacího zesilovače. Indikátor vybuzení byl bohužel přerušený, prozatím jsem nabastlil jiný, novější typ, aby to aspoň něco ukazovalo. Jinak jsem přístroj jen vyčistil a promazal a je nyní plně funkční. Nahrávky pořízené na tomto magnetofonu mě velmi příjemně překvapily svou kvalitou.
Na sběrném dni na jaře 2014 se mi povedlo získat nějaké náhradní díly na tento magnetofon, zejména pak tlačítkovou sadu mechanických funkcí, která byla na mém magnetofonu již opotřebována. V září 2014 jsem se proto pustil do celkové renovace magnetofonu. Kromě zmíněné tlačítkové sady jsem také seřídil převíjení, osadil jiný indikátor vybuzení (původní typ to stále není, ale je mu aspoň podobnější) a provedl celkové vyčištění a namazání.