TESLA n. p. Brno, cca 1955
Frekvenční modulátor (rozmítač) pro měření charakteristik frekvenčních filtrů osazený elektronkami 2x ECH21 a AZ11, pro napájení ze střídavé sítě. Frekvenční zdvih 15 nebo 75 kHz s plynulou regulací. Jemná regulace střední frekvence interního oscilátoru s podsvětlenou stupnicí, regulace výstupní úrovně. Plechová skříň s uchem. Novější verze přístroje je osazena elektronkami ECH81, ECF82 a EZ80, typové označení se nezměnilo.
Přístroj rozmítá signál z externího vf generátoru. Obsahuje oscilátor 2,5 MHz, který je pomocí reaktanční elektronky frekvenčně modulován pilovým signálem odebíraným z časové základny osciloskopu, na kterém se charakteristika zobrazuje. Signál oscilátoru se směšuje se signálem z externího generátoru, na kterém nastavíme o 2,5 MHz vyšší frekvenci, než jakou chceme mít na výstupu rozmítače. Takto získáváme signál o měnitelné frekvenci se známým frekvenčním zdvihem. Rozmítač nemá výstupní filtr, ten je nahrazen přímo měřeným obvodem.
Přístroj je vhodný zejména pro slaďování mezifrekvenčních a vstupních pásmových filtrů v rádiích. Pro slaďování mezifrekvence připojíme výstup rozmítače na mřížku směšovače. Oscilátor je nutné vyřadit z činnosti. Vstup osciloskopu připojíme na výstup detektoru (studený konec posledního mf filtru). V této sestavě stačí jakýkoliv jednoduchý osciloskop, např. Tesla BM370, rychlost časové základny nastavíme jen tak velkou, aby paprsek neblikal. Rozmítač správně funguje jen s připojeným pásmovým filtrem. Bez něj je totiž na výstupu celé spektrum různých frekvenčních produktů směšování, rozmítač tedy nejde přímo použít jako univerzální generátor frekvenčně modulovaného signálu.
Rozmítač jsem zakoupil na jaře 2020 z inzerátu uživatele danhard na Elektro-bastlírně. Původně pochází z Ústavu jaderného výzkumu ČSAV. Tento přístroj není příliš známý a není o něj zájem, každý ho asi pokládá za nějaký speciální jednoúčelový měřák k ničemu. Přitom se ale jedná o velice užitečnou věc, která je přitom jednoduchá na používání. V mém exempláři bylo nutno vyměnit jen vazební svitek z anody na mřížku reaktanční elektronky, všechny ostatní součástky jsou původní a v pořádku včetně elektronek, které na sobě mají i papírové obtisky s označením výběrového kusu. Při slaďování rádií je tento rozmítač opravdu neocenitelný, každý drobný zásah do naladění je na charakteristice hned vidět a slaďování je daleko pohodlnější a rychlejší než při klasickém slaďování na maximální výstup. Je možné nastavit symetrickou charakteristiku bez hrbů. Jenom potom může rádio hrát nezkresleně.