Harmonické elektronky vznikly u firmy Telefunken jako nástupce lamelových elektronek ve stejném období, jako rudé elektronky. Typickým znakem je celokovová konstrukce, která se používala u menších elektronek. Technologie je převzatá z amerických oktalových elektronek, avšak vzhledově se velmi liší. Výkonové elektronky měly stále původní skleněnou baňku se stopkou. Oproti rudým elektronkám se však téměř všechny typy obešly bez roubíku na vrcholu baňky.
Elektronky s kovovou baňkou mají všechny jednotný rozměr, proto se tato řada elektronek nazývá harmonická. Byly vyrobeny i vzorky výkonových lamp v kovové baňce, avšak do sériové výroby se nedostaly.
Tento typ elektronek se používal asi do půlky 40. let, u firmy Telefunken pak až do začátku 50. let. V té době se dělaly dokonce i harmonické elektronky pro příjem VKV rozhlasu.
Harmonické elektronky považuju za dosti kvalitní a spolehlivé, nevýhodou byly vyšší výrobní náklady než u skleněných elektronek. Vzhledově nejsou kovové lampy tak atraktivní jako skleněné.
Usměrňovací duodioda 300V/100mA
Vlevo předválečná Telefunken, vpravo polská z 50. let
Usměrňovací duodioda 300V/200mA
Usměrňovací duodioda 250V/50mA
Usměrňovací dioda 250V/140mA pro universální přijímače
Hexoda + vf trioda
Oba systémy jsou propojené, a proto lze tuto elektronku použít jedině jako směšovač, narozdíl od konkurenční ECH4, která má díky odděleným systémům mnohem všestrannější využití.
Vlevo poválečná skleněná RFT, vpravo kovová Telefunken.
Řízená vf pentoda + demodulační duodioda
Řízená vf a nf pentoda
Řízená nf pentoda + magické oko
Magické oko
Nf trioda + 9W koncová svazková tetroda
9W nf koncová pentoda
18W vf a nf koncová pentoda