Tento zesilovač jsem postavil, abych nahradil Teslu Condor, kterou jsem na koleji používal k noťasu jako zesilovač pro sluchátka Tesla ARF300, která mají Jack 6,3, takže nejdou připojit k noťasu. Condor ukrutně šumí a navíc má velké přechodové zkreslení. Jednodušší by sice bylo koupit redukci, ale protože jsem měl chuť zkusit něco nového a taky se mi doma válelo šikovné šasi od nějakého bastlu, rozhodl jsem se pro stavbu elektronkového OTL zesilovače s elektronkami E88CC, které jsou hodně rozšířené, jelikož se používaly v anténních zesilovačích pro STA. Zesilovač je vhodný zejména pro sluchátka s větším odporem, jako jsou právě ARF300.
Schéma jsem našel na internetu. Zpětnou vazbu lze zesílit zmenšením 100k odporu, vstupní citlivost je poměrně velká. Bez zpětné vazby byla zbytečně velká a zesilovač hodně bruměl. Jinak zapojení neskrývá žádné záludnosti. Při konstrukci je nutné dodržovat klasická pravidla, tj. všechno zemnit do jednoho bodu v blízkosti filtračního kondenzátoru a žhavení rozvést kroucenými vodiči. Zesilovač je nutné postavit na vodivé šasi a zapojení odstínit, stínění elektronek není nutné. Pro napájení jsem použil trafo dávající 2x 300V a žhavicí napětí 6,3V s odbočkou na 4V. Odbočka se použije pro uzemnění žhavení. Odbočku je možné nahradit dvěma stejnými odpory pár desítek ohm v sérii, zapojenými mezi póly žhavení. Tlumivka hned za usměrňovačem napětí hodně sráží a zároveň filtruje. Je možné použít i trafo např. 2x 200V a tlumivku vypustit, pak ale možná bude nutné dát větší elyty. První elyt ale nesmí být příliš velký, jinak se může zničit EZ80. Anodové napětí na druhém elytu je asi 200 V, na výstupním elytu je cca polovina napájecího napětí, stejně jako na anodě první elektronky. Výstupní elyt musí být kvalitní, při jeho průrazu hrozí zničení sluchátek a úraz. Svitky použijeme kvalitní fóliové, 4n7 aspoň na 1000V, 680n na 400V, 220n stačí na malé napětí. Odpor 2k2 je drátový 5W, 27k je 1W, ostatní stačí 0,25W. Potenciometr by měl být logaritmický. Pokud nemáme síťové trafo přeměřené na izolační pevnost nebo nemáme jistotu, že je vyrobeno jako bezpečnostní se zesílenou izolací, tak je nutné kostru zesilovače uzemnit. Trafa ze starých rádií jsou bez uzemnění nebezpečná.
Nejprve oživíme zdroj, pak zasuneme první elektronku, na její anodě musí být cca polovina napájecího napětí. Pak teprve zasuneme ostatní elektronky, zkontrolujeme, jestli na odporu 30k není stejnosměrné napětí. Pak teprve připojíme sluchátka a zesilovač vyzkoušíme.
Zesilovač pracuje podle očekávání, sluchově ani na osciloskopu není znatelné žádné zkreslení, odstup rušivých napětí je perfektní. Co se pustí do vstupu, to je slyšet ve sluchátkách, nic víc ani míň, což je přesně to, co jsem od zesilovače požadoval. Oproti Condoru je možné používat daleko nižší hlasitost, protože není nutné přeřvávat šum a přechodové zkreslení. Také se to výborně hodí k elektrické kytaře, kterou lze připojit přímo na vstup, je však nutné použít větší hodnotu potenciometru. Po vzhledové stránce jsem se s tím moc nepáral, je to jen bastl na vyzkoušení, ale i tak na koleji odehrál mnoho hodin. Síťové trafo by ale rozhodně mělo být zakryté.
Zapojení je naprosto nevhodné pro začátečníky, protože se v něm pracuje se síťovým napětím a také anodový zdroj je životu nebezpečný. Asi není nutno dodávat, co to znamená v kombinaci se sluchátky posazenými na hlavě.