Philips akc. spol. Praha-Hloubětín, 1931/32
Radiopřijímač - zpětnovazební audion pro příjem v pásmech DV, 2x SV a pro reprodukci z gramofonu osazený elektronkami 2x E438, B443, 1801, pro napájení ze střídavé sítě. Anténní odlaďovač, čtyři anténní zdířky pro volbu vazby antény na laděný obvod, zpětná vazba řízená otočnou anodovou cívkou, kulatý magnetický reproduktor, výstup na další reproduktor o vysoké impedanci. Podsvětlená celuloidová číselná stupnice, pertinaxová skříň s kovovými výztuhami a dřevěným soklem, bakelitová mřížka před reproduktorem, papírová zadní stěna.
Toto rádio představuje laciný lidový přijímač, jehož konstrukce je podřízena nízké ceně. Vyrábělo se v několika továrnách Philipsu v celé Evropě ve velkých sériích. Přesto, a nebo možná právě proto, se jedná o jedno z nejkultovnějších starých rádií. Philips 930A můžeme často vídat ve filmech a na fotografiích a když se budeme s laikem bavit o sbírání rádií, nejspíš si vybaví tuto "kapličku," i když se jinak o tento obor nezajímá. Díky tomu, že bylo rádio levné a poměrně spolehlivé, se jich hodně dochovalo do dnešních dnů, a to většinou v původním stavu, protože bytelná konstrukce nedávala záminku k tomu, aby se ji někdo pokoušel vylepšovat. Rádia však bývají značně opotřebována, hlavně skříň bývá okolo knoflíků ošoupaná. Ve francouzsky mluvících zemích se jim říká "piksla od šunky".
Rádio jsem získal na jaře 2020 z pozůstalosti po panu Chludovi, který jej měl jako sbírkový exponát. Myslel jsem, že je renovované, šasi vypadalo podezřele leskle, ale ukázalo se, že je vše v původním stavu, jen šasi nejspíš někdo vzal mosazným kartáčem. Skříň je v nádherném stavu, krásně se leskne a ani kolem knoflíků není příliš poškozená. V rádiu byly i elektronky, ale místo jedné E438 byla REN904, místo B443 je C443 a jako usměrňovačka je osazena RGN1064. Elektricky jsou však tyto lampy zaměnitelné za originály. Rezistory jsou původní a dobré. Původní žárovka byla prasklá, lze místo ní osadit 12V autožárovku, svítivost je vyhovující. Také bylo nutno připojit chybějící síťovou šňůru a vyměnit zpuchřelé vodiče k síťovému vypínači. Potom jsem zkusil rádio zapnout bez zesilovacích elektronek do sítě přes 40W žárovku. Ukázalo se ale, že krabicový svitkový kondenzátor má příliš velký svod, který se ani po delším zapnutí nechtěl spravit, přestože jsem od více lidí slyšel, že tato rádia většinou hrají bez jakýchkoliv oprav. Tři kondenzátory tedy bylo nutné odpojit a nahradit malými elektrolyty. Pak už bylo vše v pořádku a po osazení lampami se rádio rozehrálo. Překvapila mě slušná stabilita a selektivita. Je možné přijímat slabý vysílač Českého Impulsu na 981 kHz, přestože vedle na 954 kHz běží silný vysílač ČRo Dvojky, a není nutné používat ani odlaďovač. Je ale potřeba správně zvolit vazbu s anténou. Nevýhodou primitivního zapojení anténní vazby je to, že je rezonanční frekvence laděného obvodu silně ovlivňována kapacitou antény. Z toho důvodu rádio ani nemůže být vybaveno cejchovanou jmennou stupnicí. Citlivost na DV je podprůměrná, dostačuje jen pro příjem místního vysílače, ale na nic jiného rádio ani nebylo určeno. Zvukově je rádio celkem příjemné, relativně velký reproduktor dokáže přenést i hlubší tóny, žádný telefonní zvuk se nekoná. Rádio má jen problém se stabilitou nf části, při větší hlasitosti se rozkmitá na vysoké frekvenci, rádio ztichne a je nutné ho vypnout a zapnout.
Později se mi povedlo sehnat elektronky B443 a 1801, které do rádia správně patří. Usměrňovačka už je trochu slabší, ale zde se to projevuje spíše pozitivně, protože rádio má menší sklon ke kmitání. Rádio chodí opravdu pěkně, zvuk je příjemný. Nevýhodou zapojení je, že při příjmu silného vysílače není rádio jak ztišit, leda pomocí odlaďovače. Tento problém se však díky vypnutí českých AM vysílačů na konci roku 2021 vyřešil automaticky.