Philips Praha-Hloubětín, 1935/36
Radiopřijímač - jednoobvodový audion pro příjem v pásmech DV, SV a KV 18 - 52 m a pro reprodukci z gramofonu, osazený elektronkami E499, E424N, E443H a 506, pro napájení ze střídavé sítě. Síťová anténa, oddělené anténní zdířky pro DV/SV a KV, vypínatelný anténní odlaďovač na SV. Vazba s anténou na DV a SV kapacitní proudová s regulací, na KV napěťová. Audionový stupeň s mřížkovou detekcí, regulace zpětné vazby pomocí proměnné vazby cívek, koncový stupeň s tónovou clonou. Kulatý dynamický reproduktor s permanentním magnetem, výstup na další vysokoohmový reproduktor. Dřevěná skříň s držákem na návod k obsluze, celuloidová stupnice, papírová zadní stěna.
V sezóně 1935-36 uvedl Philips na trh "vesmírnou" řadu radiopřijímačů Merkur (jednoobvodová dvoulampovka s vf pentodou), Mars (jednoobvodová třílampovka s triodami), Saturn (dvouobvodová třílampovka s moderními pentodami), Jupiter (superhet s nožičkovými lampami), Sirius (superhet s vf předzesilovačem a moderními lampami) a Andromeda (luxusní superhet se světelným indikátorem vyladění). Všechna rádia mají skříň v podobném designu. Přístroje Merkur a Mars jsou hodně příbuzné i zapojením.
Rádio jsem si v roce 2023 koupil na burze HRČS. Bylo v perfektním stavu, skoro jako nové. Jediná vzhledová vada je zmatnělý celuloid před stupnicí. Brokát je v dokonalém stavu, až se nechce věřit, že je původní. Rádio je zachovalé i vevnitř, jediné poškození je od vyteklého elektrolytu. Jeden filtrační kondenzátor už byl vyschlý, druhý jsem pro jistotu vypustil přes dírky propíchlé skrz pojistný ventil. Všechny ostatní prvky včetně síťové šňůry jsou netknuté. V rádiu byly osazené dvě E499, na pozici E424N jsem zatím dal elektricky shodnou REN904. E443H taky chyběla, místo ní v rádiu byla maďarská PP416. Do rádia tedy chybí sehnat původní elektronky. Elektricky jej vzhledem k naprosto původnímu stavu zprovozňovat nebudu.