RFT Messgerätewerk Zwönitz, 1956/57
Dvoustopý magnetofon osazený elektronkami EF86, ECC81, EL84, EM11, pro napájení ze střídavé sítě. Rychlost 19,05 cm/s, cívky do průměru 18 cm. Přístroj je seřízen pro pásek Agfa CH. Dva řemínky, jeden obvodu 64 cm, šířky 7 mm a tloušťky 1 mm, druhý pomocný pro kompenzaci boční síly na hřídel motorku způsobené hlavním řemínkem. Všechny funkce ovládány přes čtyři elektromagnety, dvě relé jako přepínače přehrávání-záznam, konektor pro kabelové dálkové ovládání (přehrávání, převíjení zpět, stop). Selenové usměrňovače, snímací zesilovač žhavený stejnosměrným proudem. Tři vstupy pro nahrávání (mikrofon, diodový výstup a výstup z primáru výstupního transformátoru radiopřijímače), vstupy nelze směšovat. Elektronový indikátor vybuzení. Výstup na reproduktor a sluchátka, interní oválný reproduktor. Samostatné moduly zesilovače a zdroje připojené konektory. Vstup i reproduktor se volí otočným přepínačem. Lité šasi, plastový panel, knoflíky, madlo a mřížka reproduktoru, skříň z masivního dřeva polepená plátnem, víko se zámečky, plechová dvířka u konektorů. Skříň a plastové díly v různých barvách.
Tento magnetofon se vyráběl postupně v sedmi verzích až do roku 1963. Pozdější verze byly doplňovány počítadlem, rychlostí 9,53 cm/s, směšováním vstupů, tlačítkem trikového záznamu, měnilo se osazení elektronkami. Konstrukce je na přístroj pro domácnosti velmi masivní, celý magnetofon váží 18 kg.
Magnetofon jsem získal na začátku roku 2017 z jedné pozůstalosti. Byl dost špinavý a chyběl reproduktor s mřížkou. Skříň jsem vyčistil pěnou na koberce. Byl prasklý hlavní řemínek. Ten jsem koupil na eBay. Mřížku mi poskytl uživatel jirka5 z Elektro bastlírny, kterému děkuji. Zakoupil je v roce 1971 jako kluk v bazaru v Myslíkově ulici v Praze a dlouho netušil, na co vůbec patří, dokud nenavštívil jedno muzeum v Sasku a náhodou tam jeden Smaragd neuviděl. Mechanika se musela pořádně vyčistit. Ložiska setrvačníku bylo nutno seřídit, horní není příliš dobré - jen tři silonové kostky rozestavěné kolem hřídele. Cívka pravé převíjecí spojky je poškozená neodbornou opravou. Nový řemínek měl tendenci najíždět na okraje kladek a padat, musel jsem namontovat rameno z drátu, které řemen drží ve stopě. Elektronika byla v pořádku, byl vadný jen jeden asfaltový elyt. Relé měla zoxidované a nedoléhající kontakty, pouzdro síťové pojistky bylo rozsypané a chyběla v něm pružina. Pásková dráha byla špatně seřízená. Po všech opravách je magnetofon funkční, jen převíjení se mi nepovedlo zprovoznit. Kvalita nahrávek je poměrně dobrá, zejména přes lepší reproduktor a zesilovač.
Video s magnetofonem si můžete prohlédnout zde. Nahrávka z počítače na pásek a zpět je k poslechu zde.