RFT WG4 a SG1

RFT VEB Messelektronik Berlin, cca 1970

WG4 - rozmítač od 300 kHz do 1 GHz, osazený elektronkami 4x EC86, 5x ECC85, 4x ECC88, 2x EF86, EL86, 2x StR90/40 a tranzistory. Osm frekvenčních rozsahů, plynulá regulace středního kmitočtu a zdvihu, výstupní atenuátor od 0 do -69 dB, krystalový generátor frekvenčních značek 1, 10 a 50 MHz, vstup pro externí generátor značek. Rozmítání kmitočtem sítě nebo generátorem 45 Hz. Šest nižších rozsahů je rozmítáno pomocí transduktoru, poslední dva mají dutinové rezonátory ovládané systémem z reproduktoru.

SG1 - zobrazovací jednotka osazená elektronkami 2x ECC83, EL95, StR150/15, 282QQ44 (?) a tranzistory, se vstupním zesilovačem SGA1 osazeným elektronkou ECC83 a tranzistory. Dva vstupy s lineárním či logaritmickým zobrazením, přepínání polarity zobrazení, možnost zobrazení součtu obou kanálů, plynulá regulace zesílení. Chladicí ventilátor.

Oba přístroje mají modulovou koncepci, veškerá elektronika je umístěna na modulech, které lze vyjmout holou rukou. Šasi obsahuje jen transformátory a kabelové svazky.

Přístroje jsem získal v létě 2021 s cílem je opravit a prodat. Oprava spočívala hlavně ve výměně všech papírových svitků a bílých radiálních elektrolytů. Nejprve jsem zprovoznil rozmítač. Kromě kondíků byla závada také v přepínači rozsahů, ze kterého vypadl jezdec. Naštěstí ležel na dně skříně a šel snadno vrátit zpět na místo. Zobrazovač trpěl opět špatnými kondíky, dále bylo upadlých několik stíněných vodičů. Pak už sestava fungovala, jak má. Funkci jsem ověřil na televizoru Tesla Pluto. Výstup rozmítače jsem přivedl na anténní vstup, zobrazovač jsem navázal na obrazový zesilovač televizoru. Pak už jsem na obrazovce krásně viděl frekvenční charakteristiku vf části Pluta.

K přístrojům mi bohužel chybí veškeré příslušenství kromě propojovacího kabelu. Zejména postrádám protikus k výstupnímu konektoru rozmítače a vf sondu k zobrazovači. Na aukru přístroje nevzbudily patřičný ohlas, tak jsem je daroval Vaškovi. Ten se tvářil, že z nich má radost.