Kaunasský radiozávod, SSSR, 1977.
Televizní přijímač - superhet pro příjem v I., III., IV. a V. pásmu čs. TV normy. Osazení tranzistory a IO, napájení ze střídavé sítě nebo zdroje 12V, možnost dobíjet 12V akumulátor ze sítě. Mezinosný příjem zvuku dle normy OIRT, eliptický reproduktor, výstup na sluchátka. Obrazovka 16LK1B s úhlopříčkou 16 cm. Čtyři předvolby + plynulé ladění s podsvětlenou stupnicí. Kanálový volič laděný napětím, oddělené vstupy pro VHF a UHF. Teleskopická anténa. Zepředu skříně přepínač předvoleb, plynulé ladění a potenciometr hlasitosti s vypínačem. Shora regulace jasu, kontrastu, řádkového a snímkového kmitočtu, ladění předvoleb. Zezadu stupnice předvoleb, síťový vypínač a kontrolka dobíjení. Modulová koncepce, vn zdroj s násobičem, plastová skříň s plechovými bočnicemi potaženými koženkou, zasouvací ucho na přenášení, koženková transportní brašna s krabičkou na příslušenství (konektory, náhradní pojistky a žárovky apod.).
Konstrukce tohoto televizoru je skutečně svérázná. Zapojení je podobné jako u ostatních malých televizorů Šilelis, avšak mechanické provedení je zcela originální. Zdrojem závad jsou nejčastěji elektrolytické kondenzátory. Jiné závady se opravují poměrně špatně, protože v televizoru je většina obvodů stejnosměrně vázaná, jak je v ruských aparátech zvykem. Předvolba tvoří samostatný mechanický celek, který lze vyjmout a ke zbytku televize je připojen konektorem. Ten vypadá, jako by byl převzat z kosmického průmyslu. Televizor se také vyvážel, ale k nám se zřejmě dostával jen individuálním dovozem.
Televizor jsem získal v roce 2011 od Vaška. Nefungoval vertikál, ve kterém byly měněné tranzistory. Po opravě televizor nějak fungoval, ale obraz byl poměrně bídný. Když jsem ho v roce 2013 zkusil zase zapnout, obraz měl malý vertikální rozměr a byl velmi zašuměný, nelineární apod. Měření kondenzátorů pomocí ESR metru ukázalo, že je naprostá většina elektrolytů KO, přestože kapacitu většinou měly. Po výměně televizor jede pěkně, obraz je velmi ostrý a čistý, pouze je horší vertikální linearita. To je zřejmě způsobeno tranzistory KF517 v koncovém stupni, kterými jsem nahradil nedostupné ruské tranzistory, které ale asi mají odlišné parametry. TV je bez příslušenství.
V roce 2014 jsem opravoval další televizor, který na Aukru zakoupil Slávek Škopík. Televizor po zapnutí běžel s pěkným obrazem, ale po nějaké chvíli vypadl vertikál. Změřil jsem elektrolyty a opět jich bylo tolik vadných, že jsem se divil, že televizka vůbec běžela. Po výměně tedy opět plně funkční, obraz je lepší než u mojí. Tato TV byla i s brašnou, návodem a příslušenstvím a je v celkově lepším stavu, i když vevnitř jsou stopy po předchozích opravářích (měněný násobič a nějaké drobné součástky).
Televizory v chodu můžete vidět zde.
Můj kus je na prvním řádku fotek a na fotkách obou televizorů pak vpravo.