Tungsram Bratislava účet. spol., 1945/46
Radiopřijímač - superhet pro příjem v pásmech DV, SV a KV, osazený elektronkami 2x UCH21, UBL21, UY1N, s napájením ze střídavé sítě přes autotransformátor. Kulatý buzený reproduktor zapojený v sérii se zdrojem, dřevěná skříň, skleněná stupnice, papírová zadní stěna.
Místo UY1N se podle schématu v Kottkovi osazovala taky UY21, případně AZ1, v tom případě bylo na síťovém trafu další vinutí. Viděl jsem ale jen kusy s UY1N.
Rádio jsem získal na konci roku 2015 od Jakuba Střílky, kterému děkuji. Bylo rozebrané, šasi bylo úplně očesané, skříň ošmirglovaná. Dostal jsem většinu velkých součástek kromě síťového trafa, ale chyběly různé mechanické díly a všechny drobné součástky. Podařilo se mi od pana Košty získat další šasi na díly. To bylo silně napadené kutilem a korozí, ale potřebné věci na něm byly, tedy kromě krytu ladicího kondenzátoru a patice žárovky, tyto díly mi pořád chybí. Během Vánoc jsem druhé šasi rozebral a pak se pustil do sestavování. Největší problém byl s cívkovou soupravou, neboť na ní jedna dvojice cívek chyběla a některé další měly utrhané vývody. Pak mě tam ještě potrápil zkrat, příčinou byl otřep drátu dotýkající se sousední pájecí špičky. Patice elektronek byly původně nýtované kromě patice UY1N, která byla šroubovaná - evidentně ve fabrice došly UY21, takže museli měnit patice v již hotových šasi. Já jsem patice nenýtoval, ale šrouboval. Na druhém šasi už skoro žádné původní odpory nebyly, tak jsem musel použít teslácké ze stejného období. Svitky byly naopak skoro všechny původní, ale vyměnil jsem jim vnitřky. Původní elektrolyt nemám, osadil jsem novější bulharský. Po smontování stačilo naformovat elyt, provést kontrolu a po osazení lampami se rádio rozehrálo. Sladění bylo samozřejmě nutné, u tohoto rádia není zrovna jednoduché, protože jsou zde odvíjecí kapacitní trimry a cívky se ladí posouváním závitu nakrátko. V rámci možností se ale sladění povedlo. Rádio funguje dobře, svými vlastnostmi nijak nevybočuje z řady ostatních podobných univerzálů. Zajímavý je původní reproduktor, ve většině kusů je vyměněný, asi hodně odcházely, i když nevím proč - konstrukce mi nepřijde nijak choulostivá. Zatím nemám zadní stěnu, Jakub ji našel až později. Vzhledově rádio působí velice sympaticky, i když na horní a boční stěny je použitá nekvalitní, velmi hrubá dýha.
Konstrukce se sériovým žhavením a síťovým trafem je dost nezvyklá. Nenapadá mě důvod, proč to tak udělali. Při zapojení na napětí 145 V je žhavicí řetězec připojen přímo na síť bez jakéhokoliv předřadného odporu, takže jím po zapnutí projde pořádná proudová špička. Životnost elektronek v takovém režimu asi nebyla dlouhá. I na napětí 220 V elektronky po zapnutí slušně zasvítí, ale proud je omezen aspoň vnitřním odporem trafa. Rádio nemá ani žádné jištění. Raději jsem do síťového přívodu doplnil tavnou pojistku. Celkově jsou výrobky Tungsram z tohoto období hodnoceny jako vzhledově zajímavé, ale konstrukčně dost problematické.