TESLA - Avex Bratislava, 1985-cca 1990
Videomagnetofon (magnetoskop, videorekordér) systému VHS - superhet, osazený polovodiči, pro příjem televizního vysílání ve všech pásmech dle normy PAL a SECAM a zvuku v normě CCIR nebo OIRT. Dvě hlavy, rychlost 2,339 cm/s (SP), plně elektronicky ovládaná mechanika se čtyřmi komutátorovými motory a elektromagnetem. Snímání polohy mechaniky Hallovými senzory. Mechanika umožňuje přehrávání, nahrávání, chod vpřed trojnásobnou rychlostí, zpětný chod normální rychlostí, pauzu, rychlé přetáčení oběma směry s obrazem nebo bez něj. Tlačítko pro nucené zasynchronizování trackingu. Konektor SCART, anténní vstup a výstup s modulátorem do pásma UHF a zvukové normy CCIR, speciální konektor pro připojení videokamery nebo přístroje pro diagnostiku. 99 předvoleb, automatické ladění ve všech pásmech. VFD displej pro zobrazení hodin nebo počítadla. Dva bloky pro programované nahrávání, možnost automatického ukončení nahrávání odstupňovaného po půlhodinách (funkce VTR). Automatické vypnutí po několika minutách nečinnosti. Infračervené dálkové ovládání. Napájení ze střídavé sítě pomocí transformátoru a lineárních stabilizátorů. Zálohování paměti předvoleb, hodin a počítadla provozních hodin pomocí NiCd akumulátoru (hodiny při výpadku sítě pouze zachovávají údaj, ale neběží). Modulová koncepce. K přístroji se dodávaly čtyři kusy kazet E180.
Ačkoliv je na přístroji uveden výrobce TESLA, je teslácká jen síťová šňůra a malý modulek směšovače pro zvuk v normě OIRT. Celá konstrukce je licenčním výrobkem firmy Philips.
Zpočátku byly přístroje montovány z dovezených sad, později se některé moduly začaly vyrábět až u nás, poznáme jej podle chybějícího potisku na plošném spoji a přítomnosti tuzemských součástek. Později byl vyráběn mírně vylepšený typ VM6570 Avex II. Exituje také typ VM6671 Avex III, ale ten je konstrukčně zcela odlišný.
Starší přístroje mají jako výrobce na štítku uvedeno Tesla-Avex, novější pak už jen Avex a. s.
Tento přístroj se stal prvním masově rozšířeným videem u nás, a to navzdory své ceně okolo 20 000 Kčs, což představovalo roční plat. Možnost pustit si zahraniční film získaný na kazetě a dokonce si jej zkopírovat však byla v té době prostě příliš atraktivní. Videí se patrně prodalo obrovské množství, protože na tyto přístroje narazíme velice často ještě dnes, i když už většinou pořádně nefungují. Příčinou je mazací tuk použitý v mechanice, který časem ztuhne a mechanika přestane fungovat. Pro zprovoznění je nutné tuk odstranit. Další častou závadou je to, že se po připojení k síti jen roztočí buben hlav a rozsvítí se červená LED dioda a video je jinak mrtvé. Příčinou je konstrukční vada. Ve zdroji se nachází pětinohý 5V stabilizátor, který dle specifikace výrobce má mít výstup zablokovaný 100 uF kondenzátorem. Tento kondenzátor však v Avexech není. Jsou pro něj jen připravené pájecí plošky na DPS. Je vhodné jej tam při renovaci přístroje, kdy máme vyndanou základní desku, doplnit.
Jinak bývá často vadný zálohovací akumulátor, funkci přístroje to nevadí, jen se po vypnutí ztratí všechno z paměti. Také bývá slabý displej, s tím bohužel nejde nic dělat, jedině si sehnat náhradu z nějakého vraku.
Z hlediska běžného provozu je výhodou těchto videí poměrně kvalitní obraz a také možnost kopírovat kódované kazety. Video totiž na rozdíl od modernějších typů ignoruje rušivý signál v synchronizační směsi kódovaných kazet a ty je proto možné kopírovat. Nevýhodou pro trvalý provoz je především výhřevnost lineárního zdroje a tedy spotřeba. Není vhodné na zapnutý Avex cokoliv pokládat, bude se přehřívat, což se projeví např. klikyháky na displeji.
Dosud jsem měl v rukou čtyři kusy těchto videí. První dva mi dal asi v roce 2009 Radim Urbánek, který je sehnal od Vaška Balka, který je ulovil na sběrném dvoře. Jeden měl v. č. 125869, druhý 009226, tedy jedno z vůbec prvních. Rozchodil jsem 009226 s využitím některých dílů z 125869. Ten jsem pak měl nějakou dobu v běžném provozu, naběhalo to u mě cca 200 hodin. Zlobil tuner, dokud to bylo studené, tak vrčel zvuk. Toto video si pak vzal Michal Ney. Kus 125869 byl ale taky v podstatě funkční, jen zlobilo vyhazování kazety a byl slabší displej.
V roce 2011 jsem u popelnic našel další kus, v. č. 106389. Bohužel to bylo po průtrži mračen a mechanika okamžitě zarezla a zatuhla. Nedalo se s ní už nic dělat, tak jsem vzal mechaniku z 125869. Zbytek byl totiž v krásném stavu. Toto video jsem pak měl jako sbírkové. Bohužel se mi nepovedlo úplně vyřešit závadu vyhazování, po čase to začalo zase zlobit, a tak jsem video dal Jeníkovi, který ho snad nějak využije. Zbytek 125869 (v podstatě směs vadných dílů) si vzal na kanibalizaci taky Michal.
Poslední kus v. č. 119928 jsem našel v roce 2012 na SD. Po provedení výše zmíněných zásahů je plně funkční.
Zprovoznit Avexa a pak jej udržet v chodu prostě není legrace, ale je to srdcovka a stojí to za to.
Ani tento třetí kus se ve sbírce neudržel a v roce 2013 putoval k Patrikovi Trnčákovi.