Tesla Pardubice n. p., 1951
Gramorádio - malá rozhlasová ústředna osazená elektronkami, pro napájení ze střídavé sítě. Kulatý dynamický reproduktor, dřevěná skříň, skleněná stupnice, papírová zadní a spodní stěna. Knoflíky na přední stěně: zleva vypínač sítě a hlasitost, šířka pásma kombinovaná s tónovým rejstříkem, přepínač rozsahů, ladění. Pod víkem indikační žárovka sítě a mikrofonu, mikrofon spínaný vyklopením stojánku, vypínač sítě zapojený paralelně k vypínači na přední stěně, vypínač interního reproduktoru, přepínač provozu: rádio na vlasní reproduktor (napájený koncovým stupněm rádia), rádio na vlastní i vnější reproduktor (oba napájené ze 100V zesilovače), mikrofon a gramofon na oba reproduktory. Při sepnutí mikrofonu se vlastní reproduktor odpojí a zapne se napájení předzesilovače. Gramofon je osvětlen doutnavkou spínanou otevřením víka.
Radiopřijímač: superhet pro příjem v pásmech DV, SV, KV 16,5 - 51,5 m, osazený elektronkami ECH21, 2x EF22, EBL21, EM11. Pásmové ladění na KV, velkým knoflíkem se přístroj naladí na dané pásmo, kde se ladění mechanicky zablokuje a pak se v rámci pásma ladí malým knoflíkem. Velký knoflík se odblokuje zatlačením. Přepínatelná šířka pásma, tónový rejstřík, zpožděné AVC, elektronový indikátor vyladění, koncový stupeň se zpětnou vazbou slouží i jako symetrický budič 100V zesilovače.
Gramofon: jednorychlostní na 78 ot./min, asynchronní skluzový motor s odstředivým třecím regulátorem otáček, semišovaný talíř, bakelitové raménko s krystalovou přenoskou, koncové vypínání, samostatná regulace hlasitosti.
Mikrofon: krystalový s předzesilovačem s elektronkou EF22 žhavenou stejnosměrným proudem.
Zdroj a koncový zesilovač: výkon 8 W při výstupním napětí 100 V, osazení elektronkami 2x EBL1, AZ12
Ústředna je určena do menších škol, továren a společenských prostor. Navazuje na předchozí typy ZZ I až III. Elektricky je stejná jako ZZ III, liší se jen skříní. Všechny typy ZZ používají stejný modul zdroje a 100V zesilovače, který podle všeho pochází ze skladových zásob po firmě Philips. ZZ IV se objevila ve filmu Dovolená s Andělem.
Ústřednu jsem v říjnu 2016 vyzvedl a zrenovoval pro kamaráda. Byla ve velmi dobrém stavu, pochází z jedné obce poblíž Zlína. Rozebírání není právě jednoduché, jednotlivé celky jsou propojeny kabelovými svazky, které volně vedou prostorem. Nejsou použity ani žádné konektory, vše je pájeno. Po vyčištění a mechanickém rozchození jsem vyměnil několik vadných svitků a všechny asfaltové elektrolyty. Krabicový elyt na modulu mikrofonního předzesilovače byl kupodivu v pořádku. Jedna půlka filtračního elytu na šasi rádia byla uhnilá. Elektronky byly všechny dobré, jen místo AZ12 byla osazena AZ11. Nejprve jsem zprovoznil rádio, na stole jsem ho provizorně připojil k modulu zdroje. Následovaly ostatní moduly. U gramofonu bylo nutno vyčistit a namazat motorek. Pak jsem bohužel zjistil, že krystalová přenoska je vadná. Krystalový mikrofon ale funguje. Po zamontování do skříně jsem sladil rádio a oživil 100V zesilovač. Nyní je ústředna plně funkční kromě gramofonu. Citlivost i přednes jsou výborné, pásmové ladění na KV funguje velice dobře, dá se ladit stejně pohodlně jako na SV a DV. Ústředna je pěkný kus nábytku ve stylu počátku 50. let.