Elektronika C430

Závody Videoton a Mezon Leningrad, SSSR, od 1980

Televizory jsem opravoval pro Slávka.

Televizní přijímač - superhet pro příjem barevného vysílání v I. a III. pásmu dle normy OIRT, osazený germaniovými a křemíkovými polovodiči, pro napájení ze střídavé sítě nebo zdroje 12 V. Obrazovka typu IN-LINE o úhlopříčce 25 cm, dekodér pro barevný systém SECAM. Šest senzorových předvoleb s LED indikací. Dvě prutové antény s přepínačem pro výběr prutů nebo anténního vstupu. Konektor pro připojení videorekordéru. Kulatý dynamický reproduktor, výstup na sluchátka. Spínaný zdroj běžící synchronně se řádkovým rozkladem, volič napájení ze sítě nebo 12 V, tyristorový předregulátor pro napájení ze sítě. Demagnetizační LC obvod aktivovaný pomocí relé. Zdroj VN s násobičem a napěťově závislým VN odporem jako paralelním regulátorem. Modulová koncepce, příprava pro montáž UHF tuneru, plastová skříň v různých barvách.

Na svou dobu dosti pokrokový přístroj, který však trpěl na mizernou kvalitu součástek a byl vyhlášený svou tragickou nespolehlivostí. Zapojení je dost složité a používá atypické součástky, které se dnes nedají sehnat. Tyto televizory se sem oficiálně nedovážely, ale pašovali je sem například ruští vojáci. Od roku 1983 bylo vyráběno mírně modernizované provedení C432, dále existuje např. typ LC430. Odlišnosti mezi těmito typy jsem neodhalil, lze najít zcela identické televizory označené jako C430 i 432, naopak kusy označené 430 se objevují ve více provedeních lišících se jak vzhledem panelu (stříbrný/černý) a typem předvoleb (senzorové/tlačítkové), tak zapojením - novější kusy nemají relé na přepínání na AV vstup, také se liší zapojení zdroje. Podle neověřených informací by se mělo jednat o přesnou kopii japonského televizoru Sankyo. Později se vyráběly vzhledově podobné televizory Elektronika C431, které jsou však konstrukčně úplně jiné a jsou o hodně spolehlivější.

První kus získal Slávek na jaře 2014 za odvoz v Praze, tak jsem mu jej tam vyzvedl. Jedná se o méně běžné provedení s hliníkovými doplňky čelní masky. Byl včetně látkového obalu domácí výroby a síťové šňůry a byl k němu přiložen modul dekodéru PAL, který však byl určen pro vestavbu do Elektroniky C431, která je hodně odlišná. Po zapnutí do sítě se nic nedělo. Převezl jsem jej tedy domů a pustil se do opravy. Po připojení na 12 V naběhl zelený rastr s nepatrným náznakem obrazu, zvuk šel. Po rozebrání jsem zjistil, že v televizoru toho moc původního nezůstalo. Tuner byl nahrazen za tuzemský, který měl i rozsah UHF. Předvolba byla vyrobena podomácku s použitím IO MAS562 a MAS1008, takže TV ukazuje číslo předvolby na obrazovce. Modul zvukové mezifrekvence byl nahrazen podomácku udělaným, který umožňoval příjem zvuku i podle normy CCIR. Modul AFC byl taky nahrazen domáckým. Na desce videozesilovač byly původní výkonové IO nahrazeny tranzistory KF504. V bloku řádkového rozkladu bylo měněno VN trafo a násobič byl několikrát rozkucháván, opravován a poté zaléván izolační hmotou. Zběžné proměření zjistilo nefunkčnost valné většiny elektrolytů.
Po výměně elektrolytů, náhradě vypadlé propojky ve zdroji a lehkém seřízení televizor fungoval, i když samozřejmě jen černobíle. Po chvíli provozu se však vytratil obraz. Příčinou byl násobič. Znovu jej opravovat nemělo cenu, tak jsem vyrobil nový zalitím diod DD1000 a kondenzátorů do epoxidu. Po tomto zákroku televizor opět funguje, vysoké napětí je tvrdší než předtím. Řádkový rozklad má sklony k nestabilitě podle teploty a trochu obtížně nabíhá, to jsem nevyřešil. Po zahřátí je to ale OK. Dále je problém s malým vertikálním rozměrem. Televizor jsem následně vyzkoušel i s mým SECAM kodérem a ukázaly se pěkné barvy. Na fotkách není obraz moc kvalitní, kodér ještě není odladěný.

V roce 2023 jsem televizor opět dostal do rukou, viz níže. Malý vertikální rozměr byl způsoben svitkem 500n na desce snímkového rozkladu. Zpětný běh v obraze způsoboval studený spoj na tranzistoru v obvodu zhášení zpětných běhů. Po seřízení televizor fungoval velmi pěkně, i když ostrost obrazu je horší kvůli přebastleným RGB koncům. Televizor nyní funguje zcela stabilně, jen zlobí tahové potenciometry na panelu.


Další kus získal Slávek na podzim 2014. Jde o běžné provedení s plastovou maskou. Tento je v celkem původním stavu, tedy i s původním tunerem pouze pro VHF pásmo, největším zásahem je jiný násobič. Výměna elytů byla opět nezbytná. Poté celkem dobře fungoval, jen se hodně odlaďoval. Dále jsem nepátral, ani barevný příjem jsem nezkoušel. Ještě na něj přijde řada.

V roce 2023 jsem se na telku opět podíval. Odlaďování způsoboval zlobící spínač AFC a vysazující potenciometry předvoleb. Dále byl problém s mizernou ostrostí barev, což dělala uhnilá cívka na modulu barvy a také jeden studeňák. Po seřízení telka ukazovala opravdu pěkně, obraz jako fotka. Naběhala u mě mnoho hodin bez problému. Po předání Slávkovi ovšem vzápětí něco shořelo v řádkovém rozkladu.


V roce 2021 jsem neodolal a od Vaška jsem si vyptal další exemplář, a to pro vlastní potřebu. Představa byla ta, že televizor budu vozit ve svém formanu a provozovat na 12 V. Vašek mi daroval telku s novějším černým panelem a dodělaným UHF voličem. Telka byla ve zcela původním stavu, jen byl měněn jeden malý elyt. Evidentně toho moc nenaběhala. Po změření ESR metrem jsem identifikoval spoustu dalších vadných elytů, po jejichž výměně a propájení několika studeňáků přístroj začal fungovat. Na síť pálil pojistku, jednou z příčin byly vadné odrušovací svitky. I po jejich výměně ale občas po zapnutí protekla velká proudová špička. Způsoboval to tyristor předregulátoru, který se samovolně otevíral, po náhradě za teslácký tyristor je vše OK. Jinak telka běží úplně stabilně na síť i 12 V, vůbec se neodlaďuje, obrazovka je relativně dobrá, vyvážení i čistota barev jsou v pořádku, jen je trochu měkké VN a při větším jasu obrazovka přestává ostřit.

Můj kus se na jaře 2023 zúčastnil výstavy televizorů k 70. výročí zahájení vysílání České televize. K té příležitosti jsem jej pořádně seřídil. Slávek mi znovu dovezl své dva exempláře, tak jsem je seřídil taky. Můj kus celou výstavu přestál bez problému a reprezentoval tam první barevné televizory ze 70. let. Televizory provozuju se svým SECAM modulátorem.

1. Slávkův kus:

2. Slávkův kus:

Můj exemplář: